Praca jako tajemniczy klient - jak zacząć. Kompletny poradnik.

Praca zdalna, praca dodatkowa, elastyczne godziny pracy - czy tego właśnie szukasz? Jeżeli tak, to cieszę się, że trafiłeś na tego bloga. W tym poście postaram się przybliżyć mystery shopping, inaczej mówiąc praca jako tajemniczy klient. 

Tajemniczy klient - kim jest i co to za praca?


Mystery Shopping to bodaj najskuteczniejsza z metod badawczych, która ma na celu ocenę standardów obsługi klienta. Zrekrutowane i specjalnie przeszkolone osoby zwane tajemniczymi klientami, mają za zadanie udać się do audytowanej placówki i wcielić się w rolę przeciętnego klienta. Zadaniem mystery shoppera jest ocena jakości obsługi, czystości w placówce itp według wcześniej ustalonego scenariusza. 
Ta dziedzina badań marketingowych rozwija się bardzo dynamicznie, z roku na rok oferując co raz więcej miejsc pracy. Wizyty w ramach audytu odbywają się wszędzie tam, gdzie kluczową rolę odgrywa jakość obsługi klienta. Zlecenia będziesz zatem wykonywać w bankach, sklepach spożywczych, odzieżowych czy elektronicznych. Tajemniczy klient znajdzie zatrudnienie także w salonach samochodowych, restauracjach oraz wielu innych placówkach usługowych. Pracę jako tajemniczy klient można również podłączyć z pracą jako zdalny ankieter czy...rekruter klientów incognito . Niektóre portale z pracą dla tajemniczych klientów również oferują taka możliwość.


Praca jako tajemniczy klient 

Jak zostać tajemniczym klientem?


Pierwszym krokiem do podjęcia pracy jako tajemniczy klient jest rejestracja na portalu agencji, która zajmuje się przeprowadzaniem badań typu mystery shopping. Zazwyczaj należy wypełnić kwestionariusz podając niezbędne dane i zgłaszać się (jeżeli jest taka możliwość) do otwartych badań w najbliższej okolicy. Warto również być pod telefonem, gdyż często z propozycją badań dzwonią rekruterzy. Tak jak wcześniej pisałam, pracować jako tajemniczy klient może każdy. Nie ma w tym przypadku żadnych ograniczeń. W przeprowadzeniu badań przydadzą się jednak takie cechy charakteru jak: spostrzegawczość, opanowanie, odporność na stres oraz komunikatywność. 

Na czym polega praca jako tajemniczy klient?

Po pozytywnej rekrutacji, otrzymasz wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia badania (scenariusz, ankietę). Zapoznaj się z nimi wcześniej, by wiedzieć na co masz zwrócić szczególną uwagę. Następnym krokiem będzie wizyta w placówce i sprawdzenie jakości obsługi, czystości i innych aspektów zawartych w scenariuszu badania. Zazwyczaj audyt trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od rodzaju badania. Po jego zakończeniu, musisz wypełnić ankietę, w której zawrzesz swoje spostrzeżenia dotyczące wizyty, załączyć zdjęcia czy nagranie z audytu (jeżeli będzie to konieczne). Do pracy w charakterze tajemniczego klienta potrzebny będzie Ci jedynie smartfon z dostępem do internetu, ewentualnie cyfrowy dyktafon dla lepszej jakości nagrań. Jest to więc zajęcie, które nie wymaga żadnych inwestycji.

Ile zarabia tajemniczy klient?


Wynagrodzenie w branży mystery shopping uzależnione jest od rodzaju i stopnia skomplikowania badania. Zazwyczaj jest to od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za jedno badanie. Dlatego warto zarejestrować się w wielu agencjach badawczych i wykonać jak najwięcej audytów np. w ramach jednego dnia. Takie rozwiązanie sprawdzi  się w szczególności, kiedy konieczne będzie wykonywanie badań w innym mieście. W przypadku takich audytów można również starać się o zwrot kosztów dojazdu. Klient incognito zazwyczaj pracuje na podstawie umowy o dzieło. Konieczne jest więc rozliczenie się z urzędem skarbowym. Czy praca jako tajemniczy klient  może być stałym źródłem utrzymania ? Zajęcie to traktowałabym raczej jako pracę dorywczą, jednak nie wykluczone jest - przy dobrym skoordynowaniu badań ( szczególnie w dużych miastach), solidne dorobienie do domowego budżetu. 

Lista agencji badawczych oferujących pracę jako tajemniczy klient:


  1. Bare International 
Ważne! W przypadku serwisów zagranicznych należy pamiętać o odprowadzaniu podatku na własną rękę. Zleceń szukać można również na popularnych serwisach z ofertami pracy czy grupach na Facebooku.

Co sądzicie o takim sposobie zarabiania? Jakie są Wasze opinie? Jeżeli Wam się podoba ten pomysł na zarobienie dodatkowych pieniędzy? Znacie jeszcze sprawdzone serwisy z ofertami pracy Mystery Shopping?

Komentarze

Translate this site

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *