Revolut - czym jest i jak działa? Poradnik + 3 miesiące Premium za darmo!

Revolut to najprawdopodobniej najbardziej znany finetech na świecie. Z bazą ponad 35 milionów klientów na całym świecie. Założona w 2015 r. spółka całkowicie zrewolucjonizowała sektor bankowy. Stając się wzorem do naśladowania nie tylko dla podobnych finetechów, ale przede wszystkim dla banków komercyjnych. Konto wielowalutowe, tymczasowa blokada karty, karty wirtualne ze zmiennym numerem czy wiele kont w jednej aplikacji

To tylko niektóre z funkcjonalności, które dzięki Revolut stały się standardem w wielu bankach. Choć wielu z nas Revolut nadal kojarzy się wyłącznie z kontem wielowalutowym , które zrewolucjonizowało płatności za granicą, w rzeczywistości stał się multifunkcyjną platformą do zarządzania finansami, którą chciałabym Wam przybliżyć.

Czym jest Revolut i czy warto mieć konto?

Na przestrzeni lat Revolut ewoluował od finetechu, który oferował wymianę walut po kursie międzybankowym do banku. A właśnie instytucji, która oprócz standardowych usług bankowych, oferuje także kompleksowe usługi inwestycyjne oraz szereg funkcjonalności okołofinansowych. A to wszystko skupione w nowoczesnej i bezpiecznej aplikacji.

Plany Revolut 

Co do zasady konto Revolut w planie Standard jest całkowicie bezpłatne i możemy na co dzień korzystać z większości jego funkcji, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Dla klientów szukających mnogości rozwiązań i niczym nie ograniczonych funkcji powstały płatne plany:

  • Standard - bezpłatny (obowiązuje jedynie opłata za wysyłkę kart)
  • Plus - 19,99 zł/mc
  • Premium - 33,99 zł/mc
  • Metal - 55,99 zł/mc
  • Ultra - 210 zł/mc
W tym wpisie skupię sie głównie na planie Standard, gdyż sama go używam, a ideą tego bloga jest pokazywanie najkorzystniejszych i najlepiej bezpłatnych rozwiązań. Plan Standard porównam też z planem Premium, ponieważ rejestrując się poprzez te stronę dostaniecie do przetestowania Plan Premium na 3 miesiące za darmo.

Codzienna bankowość


Konto złotówkowe Revolut i jego funkcje

Już teraz Revolut służy milionom klientów na całym świecie, jako narzędzie do codziennej bankowości. Podobnie rzecz ma się w Polsce. Dzięki kontu złotówkowemu z polskim numerem IBAN (obsługuje je Aion Bank), można przyjmować przelewy nie tylko od innych użytkowników Revolut, ale także np. zlecić przelew wynagrodzenia z zakładu pracy. Ponadto Revolut - jak na lidera innowacyjnych rozwiązań przystało, wyposażył rachunki min. w funkcję powiązania wszystkich posiadanych kont bankowych, poleceń zapłaty i subskrypcji  w jednej aplikacji, łatwych i błyskawicznych przelewów między użytkownikami Revolut - bez względu na to z jakiego kraju pochodzą czy tworzenia kont wspólnych. Dzięki usłudze cashback, część wydanych pieniędzy do Was wróci, a narzędzia umożliwiające kontrolę budżetu, pomogą zapanować nad wydatkami we wszystkich powiązanych rachunkach. Aplikacja przypomni o nadchodzących płatnościach czy wygasających okresach próbnych.

Konto dla dziecka - Revolut <18


Twórcy Revolut nie zapomnieli także o kontach dla dzieci w wieku od 6 do 17 lat. W zależności od wybranego planu, można utworzyć do 5 rachunków, do których z poziomu swoich aplikacji będą mieli dostęp rodzice. Konto Revolut <18 daje także możliwość personalizacji karty, ustawiania celów oszczędnościowych oraz wyzwań dla dziecka.

Revolut - konto wielowalutowe 


Przejdźmy do tego, do czego Revolut został pierwotnie stworzony i co jest jego największą zaletą. 
Karta i konto wielowalutowe - podpięte pod dedykowaną dla nich aplikację, dzięki której możemy dokonywać tanich płatności międzynarodowych i wymiany walut po kursie międzybankowym, czyli w praktyce o wiele taniej niż w kantorach internetowych, stacjonarnych i bankach. Revolut pozwala ponadto uniknąć kosztów podwójnego przewalutowania w sytuacji płatności egzotyczną walutą. Doskonale sprawdzi się więc w podróży, jak i podczas robienia zakupów w internecie.
To wszystko dzięki możliwości otworzenia ponad 30 subkont prowadzonych w walutach wspieranych przez Revolut. Wśród nich znajdziemy: polskie złotówki, funty brytyjskie, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, korony czeskie, korony norweskie, korony duńskie, korony islandzkie, lewy bułgarskie, forinty węgierskie, leje rumuńskie, dinary serbskie, ruble rosyjskie, tenge kazachskie, liry tureckie, nowe szekle izraelskie, dolary kanadyjskie, dolary nowozelandzkie, dolary hongkońskie, dolary singapurskie, dirhamy arabskie, dirhamy marokańskie, jeny japońskie, rupie indyjskie, wony południowokoreańskie, peso meksykańskie, peso chilijskie , peso kolumbijskie, peso filipińskie, riale katarskie, riale saudyjskie, bhaty tajskie, funty egipskie i randy RPA.
jak działa Revolut, Revolut subkonta, Revolut kursy walut, Revolut opinie

Wspomniane subkonta działają niemal identycznie jak zwykłe konta bankowe tzn. można na nie wpłacać i wypłacać pieniądze, przelewać środki. Ponadto dzięki Revolut możemy również płacić w ponad 150 innych walutach (bez możliwości otwarcia subkont).

Karta wielowalutowa Revolut 


Z karty Revolut korzystać możemy na trzy sposoby. Użytkownik dostaje do dyspozycji kartę wirtualną, którą od razu można podpiąć pod Google Pay, Apple Wallet czy Garmin Pay. Klasyczną kartę Visa lub Mastercard, bądź też wirtualną kartę jednorazową, która dzięki każdorazowo zmieniającym się danym (karty), gwarantuje bezpieczeństwo transakcji w internecie. Każdą z tych kart, możecie zamówić w nieograniczonej liczbie. (W zależności od planów, obowiązują opłaty za wysyłkę kart fizycznych 25,99 zł Standard). Dodatkowymi zabezpieczeniami w przypadku kart fizycznych są: natychmiastowa blokada karty, możliwość zablokowania płatności zbliżeniowych, płatności w internecie, wypłat z bankomatów czy ustawienie limitów wydatków. Ponadto z poziomu aplikacji możesz uruchomić zabezpieczenie oparte na lokalizacji.

Revolut - jak działa? Najlepsze kursy wymiany walut


Teraz przyjrzyjmy się jak Revolut działa w praktyce i dlaczego oferuje najlepszy kurs wymiany walut. Pierwsze co należy zrobić, to otworzyć subkonta prowadzone w walutach krajów, do których wyjeżdżamy. Cały proces otwarcia subkonta trwa ok. 3 sekund, a zamknięcia - jeszcze krócej. Następnie przelewamy kwotę w złotówkach, z jakiej będziemy korzystać. Doładowanie konta trwa równie krótko, co poprzednie operacje. Wystarczy jedynie podpiąć kartę złotówkową do aplikacji i doładowywać konto wybraną kwotą.
Ponieważ samo doładowanie konta jest szybkie i intuicyjne, nie trzeba obawiać sie, kiedy zabraknie pieniędzy. Wystarczy karta i internet, żeby nadal korzystać z Revoluta.
A karta pracuje już za Was. Po przekroczeniu granicy państwa, Revolut sam ustala w jakiej walucie będą dokonywane płatności. Wpłacone na konto złotówki przewalutowuje po aktualnym kursie międzybankowym na walutę kraju, w którym jesteście. Możecie więc spokojnie płacić bez obawy, że zapłacicie zbyt wiele.
Revolut kursy walut, Revolut kantor, jak działa Revolut
Aby uzyskać korzystniejszy kurs, możecie także kupić walutę obcą wcześniej. Ustawić alert kursowy czy zlecić automatyczną wymianę, kiedy uznacie, że będzie to dla Was najbardziej korzystne i przelać ją na subkonto. Wtedy Revolut zadziała jak klasyczny kantor internetowy, tyle że o wiele szybszy, prostszy i bardziej intuicyjny.

Karta Revolut - limity i (dodatkowe opłaty) 


Pamiętajcie jednak, że karta Revolut w planie Standard ma swoje limity, których przekroczenie będzie skutkowało dodatkowymi opłatami.
  • wypłaty z bankomatów są darmowe do 5 wypłat/mc lub do kwoty 800 zł w zależności, który limit zostanie osiągnięty jako pierwszy. Po przekroczeniu powyższych limitów naliczona zostanie prowizja w wysokości 2% wypłaconej kwoty, min. 5 zł.

*Przy wypłatach pamiętajcie, że prowizję może również naliczyć lokalny bank, z którego bankomatu wypłacacie środki.

  • wymiana walut - jest bezprowizyjna do kwoty 5000 zł/mc lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Po przekroczeniu powyższego limitu zostanie doliczona opłata w wysokości 1% dokonanej transakcji. Przy wymianie walut pamiętać należy także o innym istotnym ograniczeniu:

  • wymiana walut w weekend - jeżeli w weekend zapłacimy jedną z 30 walut, dla których możemy utworzyć subkonto, a nie mamy jej fizycznie na subkoncie (nie wymieniliśmy jej w wcześniej), zapłacimy 1% prowizji. W ten sposób Revolut zabezpiecza się na wypadek ryzyka kursowego. Aby uniknąć opłaty, należy kupić walutę obcą w dzień roboczy i zasilić nią subkonto.


Pozostałe usługi dla podróżnych 


Dzięki Revolut oraz usługom: Noclegi oraz Atrakcje , możecie w łatwy sposób zorganizować swoje wakacje, zyskując przy tym 3% cashback w planie Standard lub nawet do 10% w planie Ultra. Ponadto już w planie Metal uzyskacie dostęp do saloników lotniskowych, gdzie zrelaksujecie się oczekując na samolot. Revolut to także ubezpieczenia podróżne, zdrowotne i stomatologiczne. Zakres ubezpieczenia różni się w zależności od wybranego planu.

Oszczędności 


A co z oszczędnościami? Dzięki aplikacji możecie tworzyć Pockets, gdzie samodzielnie lub automatycznie odłożycie zaoszczędzone środki. Możecie ustawić np. automatyczne zaokrąglanie i odkładanie końcówek codziennych płatności. Revolut, to także konta oszczędnościowe.
Choć oprocentowanie na koncie zlotówkowym w planie Standard nie powala (3%), Premium (4%), to należy odnotować, że na 1,10% (Standard) i 1,85% (Premium) mogą pracować Wasze Euro. Odsetki kapitalizowane są codziennie.

Karta kredytowa Revolut


Karta kredytowa Revolut działa na tej samej zasadzie, co podobne produkty w bankach komercyjnych. Revolut oferuje długi, bo wynoszący 62 dni okres bezodsetkowy. Możecie wnioskować o limit do 50 000 zł (przyznany limit zależy od posiadanej zdolności kredytowej). RRSO wynosi 20,92%. Dodatkowo przez pierwsze trzy miesiące za zakupy  do łącznej kwoty 2000 zł otrzymacie 1% zwrotu, każde kolejne to cashback na poziomie 0,1%.
Kartę oczywiście można zamówić w formie fizycznej lub wirtualnej.
Pamiętajcie, że z karty kredytowej należy korzystać rozważnie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odpowiedzialnego użytkowania kart kredytowych, zapraszam do poradnika.

Bezpieczeństwo i gwarancja depozytów 


Na początku istnienia Revoluta za jego największą wadę  podnoszono fakt, że nie jest on bankiem. Sytuacja zmieniła się w 2019 r., kiedy Revolut otrzymał litewską licencję bankową, co oznacza, że może on przyjmować depozyty, które są chronione przez litewski odpowiednik BFG - DIS (Deposit and Investment Insurance) do kwoty 100 000 euro. Pamiętać jednak należy, że ochroną objęte są zdeponowane środki w dowolnej walucie, z wyłączeniem produktów inwestycyjnych (akcje, towary, kryptowaluty) oraz produktów ubezpieczeniowych.
Ponadto Revolut i jego aplikacja są bardzo dobrze oceniane przez społeczność. 
Polecam jednak pamiętać o dywersyfikacji środków i oszczędności , ponieważ deponowanie dużych kwot w jednym miejscu, nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Inwestycje


Revolut, tak ja wyżej wspomniałam, to nie tylko bank, a kompleksowe narzędzie do zarządzania finansami, który stał się także portfelem inwestycyjnym.

Kryptowaluty


Dzięki Revolut możecie handlować ponad 150 różnymi kryptowalutami, a wśród nich Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) czy Cardano (ADA). Kursy, alerty cenowe, staking oraz opcje przesyłania tokenów na konta innych użytkowników Revoluta, a także na portfele zewnętrzne, to niezbędne narzędzia, aby spróbować inwestycji w kryptowaluty na własną rękę. Pamiętać należy , że w zależności od wybranego planu platforma pobiera prowizję od sprzedaży (1,99% Standard, 1,49% Premium). Dodatkowo w zakładce Edukacja po kliknięciu na Konto w lewym górnym rogu aplikacji, znajdują się niezbędne informacje na temat kryptowalut oraz poszczególnych tokenów. Po zapoznaniu się z nimi, można przystąpić do quizów. W zamian za ich rozwiązanie, użytkownik otrzyma tokeny na start o wartości kilkudziesięciu złotych.

Handel giełdowy


Dzięki tej usłudze, każdy użytkownik może inwestować w towary (złoto, srebro), czy akcje spółek notowanych na nowojorskiej giełdzie. Tesla, Google, Microsoft czy NVIDIA, to jedne z wielu dostępnych możliwości.
Pamiętajcie, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Jest to dziedzina wymagająca dużej wiedzy i doświadczenia.


Porównanie planów Standard i Premium 


Jeżeli zastanawiacie się, który plan wybrać : bezpłatny Standard czy Premium za 33,99 zł, poniżej znajduje się porównanie obu ofert:

Jak założyć konto Revolut? Instrukcja krok po kroku


Jeżeli zarejestrujecie się przez dedykowaną stronę,otrzymacie plan Premium na 3 miesiące za darmo.
Następnie konieczne będzie podanie numeru telefonu, na którym została zainstalowana aplikacja. Otrzymamy kod weryfikacyjny niezbędny, do kolejnego etapu weryfikacji. W dalszej kolejności należy ustalić czterocyfrowy PIN do aplikacji oraz podać swoje dane (imię, nazwisko i adres), na który zostanie przesłana karta fizyczna. Kolejnym krokiem jest doładowanie konta kwotą min. 20 zł, która od razu będzie dostępna do wykorzystania na koncie.
Jak założyć konto Revolut instrukcja krok po kroku, Revolut rejestracja
Przypomnę, że aby doładować konto należy przypiąć do aplikacji kartę swojego banku, wtedy konto zostanie doładowane w ciągu kilku sekund. Następnie użytkownik dostanie możliwość zamówienia karty. W przypadku karty fizycznej, należy wybrać jej wzór i sposób jej dostawy. Karta powinna dotrzeć pod podany adres w ciągu kilku dni.
Aby zacząć korzystać z pełni możliwości Revoluta konieczny będzie ostatni etap weryfikacji czyli przesłanie zdjęć obu stron dowodu osobistego oraz wyraźnego selfie, w celu porównania czy jest ono tożsame ze zdjęciem umieszczonym w dokumencie. Po wykonaniu wszystkich kroków, należy poczekać na SMS z informacją czy weryfikacja przebiegła prawidłowo. W przypadku pozytywnej weryfikacji , można już zacząć korzystać z pełni możliwości konta Revolut.
Pamiętajcie, że z planu Premium możecie zrezygnować w dowolnym momencie, przed upływem subskrypcji. W takim wypadku będą doliczone opłaty za wysyłkę zamówionych kart.


Jeżeli dotarliście do końca tego posta mam nadzieję, że nie macie wątpliwości, że Revolut to potężne narzędzie przydatne podczas codziennych zakupów i niezbędne podczas małych i wielkich podróży. Muktifunkcyjny portfel inwestycyjny. Platforma o ogromnych możliwościach, także dla przedsiębiorców (Revolut Pro, Revolut Business. Jeżeli chcecie tak jak ja korzystać z pełni jego możliwości zapraszam do rejestracji!

Komentarze

Translate this site

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *