Jak zorganizować tanio wakacje na własną rękę - poradnik dla każdego

Jak tanio zorganizować wakacje na własną rękę?


Planowanie wakacji na własną rękę może być ekscytującym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Niezależnie od tego, czy wybierasz się w podróż samotnie, z rodziną czy przyjaciółmi, samodzielne zorganizowanie wakacji może być znacznie tańsze i bardziej elastyczne niż korzystanie z biura podróży. W tym artykule podpowiem Ci, jak zorganizować sobie wakacje samemu, jak zaplanować wakacje bez biura podróży, oraz jak samemu zorganizować wakacje za granicą, nie przekraczając przy tym swojego budżetu.

Podpowiem znane mi patenty na oszczędzanie podczas podróży, przydatne aplikacje i strony internetowe, które pozwolą Ci efektywnie zaplanować wakacje na własną rękę. Co przemawia za taką formą wypoczynku? Dla nas to przede wszystkim wolność planowania, przemieszczania się. Lubimy aktywnie spędzać wolny czas, więc wakacje przy hotelowym basenie też nie są dla nas. Poza tym sam fakt planowania swoich wakacji od początku do końca jest dla mnie ekscytujący! Uwielbiam planować, poznawać nowe miejsca, dowiadywać się jak najwięcej o miejscu, do którego się udaję. Ponadto wszystko, co zaplanuję jest w 100% dopasowane do preferencji moich i mojej rodziny. Nie wyobrażam sobie inaczej. A ponieważ Try and Earn, to blog, w którym piszę jak podróżować i żyć tanio, to wakacje planowane samodzielnie są po prostu tańsze i tę tezę w tym poście będę chciała udowodnić.


Jak zorganizować sobie wakacje samemu?

Poradnik jak zorganizować wakacje samemu


Planuj wcześniej

Własnoręczne zorganizowanie wakacji wymaga odpowiedniego zaplanowania i organizacji. Zaczynając wcześniej, masz więcej czasu na poszukiwanie najlepszych ofert i atrakcji. Nie czekaj do ostatniej chwili – im wcześniej zaczniesz planować, tym większe szanse na oszczędność. To jest właśnie ta frajda. Być może wyda Ci się to dziwne, ale wielu podróżnikom już samo planowanie wyjazdu sprawia wiele satysfakcji. Sam jesteś sobie sterem i okrętem, za wszystko jesteś odpowiedzialny i planujesz wakacje skrojone na własną miarę. To jest sedno wyjazdów bez biura podróży.


Określ swój budżet

Przed rozpoczęciem planowania swoich wakacji warto określić swój budżet. Będzie to punkt odniesienia do wyboru destynacji, środków transportu, zakwaterowania i atrakcji. Zastanów się, ile możesz przeznaczyć na wakacje, i trzymaj się tego planu. Ja mam już w głowie widełki cenowe, które są dla mnie wyznacznikiem tanich wakacji. Nie muszę mówić, że są to dość wyśrubowane kwoty, bo podróżowanie w piątkę swoje kosztuje.


Poszukaj tanich połączeń

Jest to pierwsza rzecz, od której powinieneś zacząć. Pamiętaj, to nie Ty wybierasz destynację. To cena biletu powinna decydować dokąd się udasz i w jakim terminie. Jeżeli jesteś elastyczny, to pozwól się zaskoczyć i leć tam, gdzie będzie aktualnie najkorzystniej cenowo. Pamiętaj, że najdrożej będzie zawsze w wysokim sezonie. Lato, wakacje, ferie, święta i weekendy. Unikając tych terminów, na pewno zaoszczędzisz. Kiedy kupisz już bilet, dopasuj do niego swój urlop i nocleg. Więcej na temat: jak szukać tanich biletów lotniczych znajdziesz oddzielnym poście. Oczywiście możesz również rozważyć inne formy transportu. Samochód, kamper czy podróż z namiotem dachowym. Wszystko jest dozwolone, o ile będzie miało uzasadnienie ekonomiczne. 


Zarezerwuj nocleg

Jak zarezerwować tanie hotele?

Aby zaoszczędzić na noclegu rozważ hostele i pensjonaty. Są świetnym rozwiązaniem dla podróżujących po Europie z ograniczonym budżetem. Oferta noclegowa w hostelach jest często znacznie tańsza niż w hotelach, a przy tym zapewnia podstawowe udogodnienia i możliwość poznania innych podróżników. Poluj na okazje cenowe z wyprzedzeniem o ile to możliwe. Pozwoli Ci to zaoszczędzić, a także wybierać z większej liczby miejsc noclegowych. Warto jednak wspomnieć o zupełnie innej strategii wynajmu. Czyli rezerwacjach z dnia na dzień. Jest to sposób szczególnie wykorzystywany podczas podróży bez szczegółowo nakreślonego planu, gdzie często zmieniamy miejsce pobytu. Jeżeli chcesz podczas wakacji czuć całkowitą wolność z odrobiną adrenaliny, to ta opcja jest dla Ciebie. W tym przypadku wybór miejsc do spania może być mniejszy, przy nadal relatywnie niskich cenach. Sposób może się nie sprawdzić podczas wakacji w obleganych turystycznie miejscach w wysokim sezonie 😉

Bookingu czy Airbnb?

Niezwykle popularnym i opłacalnym cenowo jest także korzystanie z serwisów typu Airbnb czy Booking.  Pozwoli Ci znaleźć tanie i wygodne noclegi u lokalnych mieszkańców. Samodzielne mieszkanie z widokiem na morze o wysokim standardzie często bywa znacznie tańsze niż hotele. Szczególnie, gdy podróżujecie większą grupą. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest np. możliwość samodzielnego gotowania, co pomoże zaoszczędzić na jedzeniu. A pralka w mieszkaniu, to szansa na odświeżenie ubrań , szczególnie przydatne ,kiedy podróżujesz tylko z bagażem podręcznym. Wynajem mieszkania poprzez Airbnb to także możliwość poznania kultury i zwyczajów regionu od środka, a także spotkania i rozmowy z "lokalsami". Wynajmując mieszkanie w Hiszpanii niedaleko Kadyksu ,mieliśmy okazję przekonać o niezwykłej gościnności Andaluzyjczyków. Widząc, że przyjechaliśmy z czteroletnią dziewczynką sąsiedzi co rusz pukali do naszego mieszkania chcąc czymś nasza córkę obdarować czy poczęstować. Było to niezwykle zaskakujące i miłe 😊

A jeśli lubisz kontakt z naturą i nie boisz się spania pod namiotem, camping może być doskonałym rozwiązaniem. Wiele kempingów oferuje niedrogie miejsca noclegowe, a także dostęp do infrastruktury sanitarno-higienicznej i kuchennej. Jeżeli podróżujesz własnym autem, kamperem lub z przyczepą kempingową warto zastanowić się nad kupnem karty ACSI, która oferuje  zniżki na kempingach w całej Europie.

Pamiętaj jednak o jednej bardzo ważnej rzeczy. Nie ważne jaką formę zakwaterowania wybierzesz, zadbaj o wcześniejszy research. Zorientuj się w jakich dzielnicy warto zamieszkać, czy hostel lub apartament, który masz na oku jest dobrze skomunikowany z lotniskiem, dworcem czy najważniejszymi atrakcjami. Możesz zaoszczędzić w ten sposób na wynajmie, jedzeniu i zamieszkać w spokojniejszej, mniej turystycznej dzielnicy.

Jak tanio zwiedzać Polskę i Europę?

Dowiedz się jak najwięcej o miejscu, do którego się udajesz

Pamiętaj, że organizujesz wakacje na własną rękę. Im więcej dowiesz się na temat kultury, obyczajów, komunikacji,, atrakcjach i zabytkach, tym łatwiej będzie Ci się odnaleźć. Przed wyjazdem przeszukaj podróżnicze blogi, vlogi, fora i podróżnicze grupy. Zapamiętaj lub zapisz kluczowe informacje, które pomogą Ci się szybko zaaklimatyzować w nowym miejscu.

Ustal plan zwiedzania

Stwórz mapę i na nią nanoś wszystkie godne odwiedzenia miejsca. Zabytki, atrakcje, restauracje etc. W ten sposób łatwiej ustalisz plan zwiedzania. 

Planuj elastycznie

Planując wakacje bez biura podróży, warto być elastycznym i otwartym na zmiany. Czasami nie wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, dlatego dobrze jest mieć alternatywne opcje i być gotowym na niespodziewane sytuacje. Nie ograniczaj się sztywnym planem – pozwól sobie na spontaniczność i odkrywanie nowych miejsc i doświadczeń.


Kupuj bilety online 

Zanim wyjedziesz, zaplanuj, które atrakcje chcesz odwiedzić w danej destynacji. Wiele muzeów, zabytków i innych atrakcji oferuje bilety wstępu online po niższych cenach lub nawet darmowe wejścia w określone dni tygodnia. 

Podobnie rzecz ma się z rezerwacją parkingu przy lotnisku, samochodu z wypożyczalni czy nawet biletów na autobus czy pociąg. Sprawdź co można zarezerwować wcześniej i przy tym zaoszczędzić.

Zwiedzaj za darmo

Wiele atrakcji i zabytków możesz zwiedzić za darmo. Przykładem miasta, które oferuje wiele darmowych atrakcji jest Londyn (muzea, parki, punkty widokowe). Natomiast we Włoszech, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wszystkie muzea odwiedzisz całkowicie za darmo. Wartą rozważenia opcją jest również Free Walking Tour. To darmowa wycieczka po mieście z przewodnikiem. Od standardowej różni się tym, że nie płaci się za nią góry, a po jej zakończeniu. Wysokość wynagrodzenia dla przewodnika pozostaje w gestii oprowadzanych.


Naucz się podstaw języka

Przed wyjazdem za granicę warto nauczyć się podstaw języka kraju, do którego się wybierasz. Choćby podstawowe zwroty i zdania mogą znacznie ułatwić porozumiewanie się z mieszkańcami i sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo w obcym środowisku. W razie kłopotów, zawsze pomoże Ci translator.


Bądź świadomy kultury i obyczajów

Przed wyjazdem za granicę zapoznaj się z miejscowymi zwyczajami, kulturą i normami społecznymi. Unikniesz niezręcznych sytuacji i pokażesz szacunek dla miejscowej kultury.


Sprawdź wymagane dokumenty 

Zanim wybierzesz się za granicę, upewnij się, że masz wszystkie wymagane dokumenty, takie jak paszport, wizy i ubezpieczenie podróżne. Sprawdź również wymagane szczepienia, jeśli podróżujesz do kraju, gdzie są one wymagane.


Spakuj się mądrze

Nie zapomnij o odpowiednim pakowaniu. Zrób listę rzeczy, które musisz zabrać ze sobą, aby nie zapomnieć niczego istotnego. Staraj się ograniczyć ilość bagażu, aby uniknąć dodatkowych opłat za nadbagaż. Pamiętaj też o odpowiednim ubraniu i akcesoriach w zależności od miejsca, do którego się wybierasz. 

Czym płacić za granicą?

Gotówka czy karta? Revolut to podstawa. 

Karta Revolut stała się już nieodłącznym atrybutem każdego podróżnika.  Zapłacisz nią niemal w każdym miejscu w Europie i na świecie.  Unikniesz podwójnego przewalutowania, a pieniądze wymienisz po najlepszym kursie. W razie czego wypłacisz gotówkę z bankomatu o to wszystko w darmowym planie Standard . Więcej dowiesz się o Revolut z mojego poradnika. Czy warto jednak w obecnych czasach wieźć ze sobą euro , funty czy dolary? 

Zawsze dobrze mieć przy sobie nieco gotówki "na start" w razie, gdyby np. automat biletowy na lotnisku był stary i nie czytał karty, albo sprzedawca na targu informował o tym, że u niego płatność "only cash". W tych sytuacjach nieco gotówki zawsze się przyda, ale choćby ze względów bezpieczeństwa nie należy przesadzać.

Jak mieć internet za granicą?


Wybór odpowiedniego internetu za granicą zależy od kilku czynników. M.in. od długości pobytu, liczby odwiedzanych krajów, zasięgu czy wykorzystania danych. 
Na kilkudniowe wypady w ramach UE spokojnie powinien wystarczyć pakiet internetu od polskiego operatora. Tutaj przykład Orange. 

Jaki internet za granicą wybrać 


Kiedy planujesz np. dwutygodniowy wyjazd do Portugalii i obawiasz się, że pakiet danych, który posiadasz może być niewystarczający, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup lokalnej karty SIM z paczką internetu. Jest to zazwyczaj koszt kliku-kilkunastu €. Punkty, gdzie można kupić lokalną kartę SIM często znajdują się na lotniskach czy dworcach. Przed wyjazdem warto zasięgnąć języka i dowiedzieć się, jaka oferta w danym kraju będzie najkorzystniejsza.

A co jeśli planujesz Eurotrip i nie zamierzasz zabawić w jednym kraju dłużej niż kilka dni? 
  • Tam gdzie to możliwe, korzystaj z "polskiego" internetu.
  • Jeżeli jesteś w danym kraju tylko przejazdem i internet będzie Ci potrzebny tylko do obsługi nawigacji - warto przed wyjazdem pobrać mapy i korzystać z nich w trybie offline. (Np. mapy Google dają możliwość wcześniejszego pobrania części mapy. Można również korzystać z MAPS.ME, które nawiguje całkowicie bez dostępu do internetu). Korzystanie z "polskiego" internetu np. w Szwajcarii będzie słono kosztować.
  • Jeżeli masz telefon obsługujący karty e-sim możesz skorzystać z oferty Airalo. Dzięki usłudze kupisz pakiet internetu, z którego skorzystać m.in. w 39 krajach Europy. Ceny pakietów rozpoczynają się od 5$/1GB na 7 dni. 

Transport 

Korzystaj z transportu publicznego

Zamiast wynajmować samochód, lub korzystać z taksówek, wybieraj transport publiczny, taki jak autobusy, tramwaje czy metro. Bilety są zazwyczaj tańsze, szczególnie dobowe lub kilkudniowe. W razie np. późnego ładowania, zawsze możesz szukać tańszej alternatywy taksówki w postaci Bolta, Ubera czy Free Now


Pociągi 

W wielu krajach podróżowanie pociągami może być tańsze niż przemieszczanie się samochodem, a wcześniejsze kupno biletu online np. we włoskich kolejach Tren Italia gwarantuje niższą cenę. W sprawnym poruszaniu się transportem publicznym pomogą Ci mapy Google czy aplikacja Rome2Rio.


Wypożyczenie auta

Wypożyczenie auta również może być dobrym pomysłem. Zwłaszcza gdy planujesz wycieczkę objazdową, a o transport publiczny jest trudniej. Badając rynek odpowiednio wcześniej, można znaleźć oferty wypożyczalni bez depozytu, choć w większości przypadków przyda się kartą kredytowa jako forma zabezpieczenia. Pamiętaj jednak zawsze o wykupieniu pełnego ubezpieczenia, na którym nie warto oszczędzać. Zwróć uwagę na ekstra koszty np. dodatkowy kierowca, nawigacja, fotelik dla dziecka itp.


Wyżywienie 

Gotuj samodzielnie

To najtańsze rozwiązanie podczas zagranicznych wojaży. Jeżeli wynajmujesz mieszkanie lub podróżujesz kamperem jest to bardzo dobra opcja, aby zaoszczędzić na jedzeniu. Zaopatruj się w dyskontach, lokalnych sklepikach czy na  miejskim targu.


Jedzenie na mieście

Wybierając się na posiłek do restauracji, poszukaj lokalnych barów i knajpek, gdzie ceny są niższe niż w turystycznych restauracjach. Unikaj miejsc położonych w pobliżu głównych atrakcji turystycznych, patrz gdzie stołują się lokalni mieszkańcy.


Kuchnia street food

Spróbuj lokalnych przysmaków na ulicy! Street food jest często smaczny, szybki i tani. Poszukaj straganów z lokalnymi specjałami i delektuj się smakiem dania bez obciążenia portfela.


Ubezpiecz się

Nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym przed wyjazdem za granicę. Ubezpieczenie może ochronić Cię przed nieprzewidzianymi kosztami związanymi z chorobą, wypadkiem czy kradzieżą. Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia i przeczytaj dokładnie OWU. Dopasuj polisę do swoich potrzeb. Największy wybór ubezpieczeń turystycznych znajdziesz np. na Rankomat.pl.


Zachowaj ostrożność

Podczas podróży za granicę pamiętaj o zachowaniu ostrożności. Unikaj niebezpiecznych miejsc i sytuacji, trzymaj się zasad bezpieczeństwa i pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. 


Ciesz się podróżą!

Najważniejsze jest to, aby cieszyć się podróżą i odkrywać nowe miejsca i kultury. Bądź otwarty na nowe doświadczenia i poznawaj świat z ciekawością i radością.


Zorganizowanie wakacji na własną rękę może być nie tylko ekscytujące, ale także ekonomiczne. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i elastyczności możesz podróżować tanio, bez względu na swój budżet. Świat stoi przed Tobą otworem – wybierz się w podróż i odkryj jego piękno na własną rękę!





Komentarze

Translate this site

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *